מאברהם- עד משה

אברם-אברהם

אברם  נחשב האב הראשון של האומה הישראלית. אברם נולד לפני קרוב ל4000 שנה בעיר אור-כשדים. העיר הייתה בדרום נהר הפרת והיא נחשבה אז כאחת הערים הגדולות והחשובות, הן כמרכז תרבותי והן כמרכז כלכלי, בשומר ולאחר מכן בבבל. בה היה מקדש גדול לפולחן האל סין (אל הירח). המסורת המקראית מספרת שמשפחת אברם כללה את אישתו שרי, את אביו תרח, את אחיו נחור ואישתו מילכה ואת לוט בן אחיו הצעיר, הרן מת באור כשדים והמשפחה נדדה צפונה לחרן. ולפי הממצאים הארכיאולוגים חרן הייתה מרכז תרבותי דומה לאור כשדים וגם בה היה מקדש פולחן לאל סין. בתוך מרכזי התרבות האלה אברם הגיע להארה אלוהית והכרה בקיומו של אל יחיד בורא עולם. אברם נולד כשתרח אביו היה בן שבעים והיה הבכור לשני אחיו. אברם היה, גם מכח מעמדו כבכור, בעל כריזמה גדולה. אם הוא הגיעה להתגלות האלוהית, וודאי שלא היה אדם פשוט והיה מעורה בתרבות הרווחת. אדם כל כך כריזמתי כאברם לא יוכל להצפין את ההתגלות בליבו וירצה להנחיל את הרעיון שלו לאחרים. נראה, אם כך, שאברם לא יכל לעמוד בפני ההתנגדות התרבותית החזקה וזו, ככל הנראה, היתה הסיבה העיקרית לנדידה הראשונה לחרן. ואולם בחרן, בעלת אותה תרבות כבאור כשדים, ההתנגדות היתה בעינה. ואז בא לאברם הקריאה מלמעלה

1  Now HaShem said unto Abram: 'Get thee out of thy country, and from thy kindred, and from thy father's house, unto the land that I will show thee.

2  And I will make of thee a great nation, and I will bless thee, and make thy name great; and be thou a blessing.

3  And I will bless them that bless thee, and him that curseth thee will I curse; and in thee shall all the families of the earth be blessed.'

 (genesis 12,1-3)

 

אברם יצא את חרן במצוות ה' והוא בן 75 , חשוך בנים, ביחד עם אישתו שרי ועם לוט בן אחיו ועם כל אנשי ביתו, בדרך לכנען. בכנען הוא בנה מזבחות הודיה לה', היה בן ברית ליושבי הארץ והעביר בהם את בשורתו לאל יחיד.

אברם מגיע להתגלות אלוהית בשני חזיונות שונים בהן ה' כרת ברית עם אברם. בטרם החיזיון הראשון ה' מצווה את אברם לקחת עגלה ועז ואיל ולבתר אותם ולהוסיף גם ציפור (התופעה הזאת ידועה בזמן הקדום בכריתת חוזים ובמעבר בין הגזרים). על אברם נופלת תרדמה שבה הוא רואה לפיד אש ועשן עובר בין הגזרים. ה' מודיע לו כי צאצאיו יהיו גרים ועבדים במשך-400 שנה בארץ לא להם ולאחר מכן יצאו ברכוש גדול וישובו לכנען

  18 In that day HaShem made a covenant with Abram, saying: 'Unto thy seed have I given this land, from the river of Egypt unto the great river, the river Euphrates; (Genesis 15,18)

        

אברם בן 99 שנים כאשר נולד לו הבן ישמעאל מהגר שפחת שרי. בהתגלות נוספת לאברם ה' כרת איתו ברית לפיו

7 And I will establish My covenant between Me and thee and thy seed after thee throughout their generations for an everlasting covenant, to be a G-d unto thee and to thy seed after thee.

8 And I will give unto thee, and to thy seed after thee, the land of thy sojournings, all the land of Canaan, for an everlasting possession; and I will be their G-d.'

'(Genesis 17, 7-8)

 

על-כן

10

This is My covenant, which ye shall keep, between Me and you and thy seed after thee: every male among you shall be circumcised.

11

And ye shall be circumcised in the flesh of your foreskin; and it shall be a token of a covenant betwixt Me and you. (Genesis 17, 10-11)

 

לא רק שמו של אברהם השתנה אלא גם לשרי יחול שינוי בשם ותקרא מעתה שרה. יתר על כן היא גם, בת התשעים , תלד בן ויקרא שמו יצחק.

 

           אברם אור כשדים וחרן

           122*74 ס''מ  , 1998

 

ברית בין הבתרים וברית מילה

            122*70 ס''מ,  1998